piątek, 24 lipca 2015

WAKACYJNY STOSIK KSIĄŻKOWY

Od dziecka lubię i w zwyczaju mam dużo czytać. Ostatnimi czasy jednak uczelnia oraz inne obowiązki pochłaniały większość mojego czasu, dlatego nie miałam czasu usiąść i w spokoju zabrać się za czytanie jakiejś prozy. Nadeszły oczekiwane wakacje i zamierzam nadrobić ten okres nie-czytania. Poniżej moje pozycje książkowe na te wakacje.

1.
"Pachnidło"
Patrick
thriller/sensacja/kryminał (literatura niemiecka)
Das Parfum: die Geschichte eines Mörders
opis: Jan Baptysta Grenouille, obdarzony niepospolitym zmysłem węchu, tworzy najdoskonalsze na świecie eliksiry do produkcji perfum. Zachwyca się nimi nie tylko XVIII-wieczny Paryż, centrum mody i elegancji. Sam Grenouille nie jest jednak zadowolony. Oto owładnęła nim myśl, by wydestylować wonność nad wonnościami, pochodzącą z... dziewiczego kobiecego ciała. Owładnięty idée fixe, postanawia znaleźć dziewczynę o doskonałym zapachu, choćby nawet miał popełnić zbrodnię... Słynna powieść z sensacyjną akcją na tle sugestywnej panoramy obyczajowej Paryża, pełna niezwykłych zdarzeń i postaci, utrzymywała się przez trzy lata na listach bestsellerów!
(źródło: lubimyczytac.pl) 
2.
tytuł: "Duma i uprzedzenie"
autor: Jane Austen
gatunek: romans, powieści społeczno-obyczajowa (literatura angielska) 
data powstania: 1813 
tytuł oryginału: Pride and Prejudice
opis: Najgłośniejsza powieść Jane Austen, na podstawie której zrealizowano równie głośny film. Nawiązuje do niej Helen Fielding w bestsellerowym Dzienniku Bridget Jones. Niepozbawiona ironii i humoru kostiumowa opowieść o zamążpójściu.
Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto posiadłość po sąsiedzku postanawia dzierżawić pewien młody człowiek, przystojny i bogaty...  
(źródło: lubimyczytac.pl) 

3.
tytuł: "Kwiat pustyni. Z namiotów Nomadów do Nowego Yorku."
autor: Waris Diris, Cathleen Miller

gatunek: powieść autobiograficzna
data powstania: 1997
tytuł oryginału: Desert Flower: The Extraordinary Journey of a Desert Nomad
opis: Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów. Wychowywała się pośród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku pięciu lat przeżyła obrzezanie - rytuał, który doprowadził do śmierci jej siostrę i dwie kuzynki, w wieku sześciu - została zgwałcona. Jako trzynastolatka miała być wydana za mąż za starca, ale - zdesperowana - uciekła z domu. Jej wielka wędrówka przez pustynię do Mogadiszu, a następnie Londynu, skończyła się w Nowym Yorku. W wieku 18 lat rozpoczęła karierę modelki, występując obok Naomi Campbell i Claudii Schiffer. Od wieli lat walczy przeciwko okaleczaniu kobiet, za co została wyróżniona tytułem ambasadora Narodów Zjednoczonych. Swą historię, o której długo z nikim nie mogła rozmawiać, opowiada w autobiografii "Kwiat pustyni".
(źródło: lubimyczytac.pl) 

 4.
tytuł: "Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym"
autor:
gatunek: publicystyka literacka i eseje
data powstania: 2012
tytuł oryginału: Be the Miracle: 50 Lessons for Making the Impossible Possible
opis: Nowa książka autorki bestsellera Bóg nigdy nie mruga, cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Tym razem Regina Brett dzieli się z nami opowieściami o tym, że szczęście zależy od nas samych – naszych wyborów i decyzji, które najczęściej nie są aż tak trudne, jak się z pozoru wydają. A każda próba zmiany świata wokół siebie na lepsze sprawia, że dokonujemy cudów. Cudów, które są osiągalne dla każdego z nas. Codziennie. Regina Brett nie stawia przed swoimi czytelnikami zadania ponad ich miarę. Niezależnie od tego, czy humorystycznie, czy refleksyjnie, zawsze pisze z niezachwianą wiarą w człowieka, w dobro, które w nim tkwi i które sprawia, że niemożliwe staje możliwe. Jesteś cudem to zbiór inspirujących lekcji o tym, jak niewiele trzeba, by zmienić coś na lepsze. To 50 felietonów, które obudzą w czytelniku natchnienie. Choć każdy z nich to zupełnie inna historia, zebrane razem tworzą przewodnik pomagający dostrzec i docenić siłę zmian na lepsze – małych cudów. Regina Brett pisze od 1986 roku. Za felietony drukowane na łamach największej gazety w Ohio, „The Plain Dealer”, otrzymała wiele krajowych i stanowych nagród. Była też dwukrotnie nominowana do nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu. Jej ostatnia książka, Bóg nigdy nie mruga, trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa”. Regina Brett prowadzi swój własny talk-show oraz stale wspomaga organizacje non profit.
(źródło: lubimyczytac.pl) 
 
  5.
tytuł: "Wielkie nadzieje"
autor:
gatunek: literatura wiktoriańska (literatura angielska)
data powstania: 1861
tytuł oryginału: Great Expectations
opis: Młody Pip to sierota mieszkający z siostrą i jej mężem kowalem. Kiedy zostaje zatrudniony do zabawiania ekscentrycznej panny Havisham i jej ślicznej podopiecznej Estelle, poznaje całkiem inne życie niż w kuźni. Po latach i mozołach pracy kowala, Pip niespodziewanie dostaje propozycję zagospodarowania sporej sumy pieniędzy, pod warunkiem, że wyjedzie do Londynu i wykształci się na dżentelmena. Zakochany w Estelle, zdobywając przyjaciół i wrogów, będzie musiał radzić sobie w wielkim świecie, aż w końcu odkryje, kto jest jego dobroczyńcą...
(źródło: lubimyczytac.pl) 

Dajcie znać czy czytaliście już bądź macie zamiar zabrać się za którąś z książek! 

Klaudia 

PS. W następnym poście poradnik pozytywnego myślenia - część druga.

1 komentarz:

  1. "Dumę i uprzedzenie" znam i uwielbiam! Kilka lat temu dostałam ją od taty w prezencie i nie ruszyłam, wydawało mi się, że to jakaś niewarta uwagi staroć... A później, jakieś dwa lata temu, usiadłam do czytania i zakochałam się na zabój. Jeśli nie zaglądałaś do innych powieści Austen, to zdecydowanie Ci je polecam, w podobnym klimacie piszą również siostry Bronte :)
    Pozostałych książek jeszcze nie czytałam, ale wszystkie mam na swojej liście. Sama kocham czytać i nie wyobrażam sobie bez tego życia, dlatego teraz, kiedy jest wolne od studiów, staram się nadrabiać czytelnicze zaległości :)
    Bardzo fajny, inspirujący do czytania post :D
    rude-pioro.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przezBlonparia